Zaludnienie przestrzeni biurowej

Zaludnienie przestrzeni biurowej

Zaludnienie przestrzeni biurowej
autorem artykułu jest Jacek Danielewski

"Zaludnienie" to jeden z mało używanych w architekturze i budownictwie wskaźników związanych z analizą techniczną obiektów budowlanych podczas prac projektowych oraz w trakcie użytkownika obiektu. W ocenie warunków akustycznych w obiekcie i w pomieszczeniu poziom zaludnienia jest jednym z ważniejszych wskaźników związanych z kreacją komfortu akustycznego. Człowiek jest jak źródło: mówi, porusza się, wykonuje czynności, które są zawsze mniej lub bardziej hałaśliwe. Jeżeli przyjmiemy, że każdy pracownik ma komputer, który hałasuje, to głośniej jest w pomieszczeniu gęściej zaludnionym niż w rzadziej. Każde 10 komputerów to wzrost o 1-5 dB poziomu tła akustycznego (zależnie od rodzaju urządzeń i ich lokalizacji na stanowisku). W biurze na jednego pracownika przypada kilka metrów kwadratowych i odległości między stanowiskami są zależne od liczby pracowników. W całokształcie zaludnienie powoduje większy wzajemny wpływ hałasu z jednego stanowiska pracy na komfort akustyczny na sąsiednim stanowisku.

Poziom zaludnienia: Ilość powierzchni przypadającej na osobę
W ocenie ilości powierzchni uwzględnia się również takie powierzchnie wspólne dla wszystkich osób jak korytarze wewnętrzne, firmowa stołówka, sala konferencyjna, szatnia itp. We wskaźniku powierzchni przypadającej na pracownika biura nie uwzględnia się powierzchni wspólnej budynku biurowego wykorzystywanej przez wielu najemców. Z tego powodu rozpatrywanie zaludnienia w obiektach biurowych należy przeprowadzić trzypłaszczyznowo. Kolejne poziomy określa przede wszystkim dostępność powierzchni oraz prawdopodobieństwo zmian w liczbie osób, jaka może nastąpić np. w czasie jednego roku funkcjonowania obiektu.

Poziom zaludnienia w przypadku obiektów biurowych rozpatrywany jest na trzech płaszczyznach:
- poziom zaludnienia budynku biurowego,
- poziom zaludnienia biura,
- poziom zaludnienia pomieszczenia biurowego.

Poziom zaludnienia budynku biurowego
Ilość powierzchni użytkowej budynku biurowego przypadającej na jedną osobę (jedno stanowisko pracy) pracującą w budynku to poziom zaludnienia budynku biurowego. Do osób pracujących zalicza się zarówno osoby z obsługi obiektu, jak i pracujące na stanowiskach pracy stworzonych w powierzchniach najmowanych. W budynkach biurowych, w których przewiduje się dużą liczbę klientów przybywających dla załatwienia swojej sprawy, powinna być również uwzględniania liczba gości. Uwzględnianie gości związane jest z bezpieczeństwem i najczęściej występuje w budynkach administracji i sądownictwa. Poziom zaludnienia budynku biurowego ulega zmianie głównie ze względu na okresowość pracy. Liczba gości i osób pracujących w budynku zależy od pory dnia, roku lub takich wydarzeń jak zbliżanie się terminu zmiany dowodu osobistego.

Poziom zaludnienia biura
Ilość powierzchni całkowitej biura przypadającej na jednego pracownika określa poziom zaludnienia biura. W powierzchni całkowitej uwzględnione są ciągi komunikacyjne oraz pomieszczenia socjalne. W jednym budynku biurowym może występować kilka biur o różnym poziomie zaludnienia. Zaludnienie biura wynika ze specyfiki pracy oraz z analizy ekonomicznej wpływu kosztów najmu lub posiadania powierzchni biurowej na wyniki pracy. Tylko w szczególnych przypadkach można rozdzielać zaludnienie biura na dwie części i podawać dwie wartości. Taką sytuacją są biura z kilkoma pomieszczeniami centrum telefonicznego, gdzie dysproporcja między liczbą pracowników w częściach biura jest bardzo duża.

Poziom zaludnienia pomieszczenia biurowego
Ilość powierzchni całkowitej w jednym pomieszczeniu (przestrzeń wydzielona przegrodami stałymi) biurowym przypadającej na jednego pracownika pracującego na stałe to poziom zaludnienia pomieszczenia biurowego. Jako praca stała rozumiana jest również praca pracowników okresowo pojawiających się w biurze np. handlowców, dla których wydzielone jest stanowisko służące kilku handlowcom. W powierzchni tej uwzględnione są ciągi komunikacyjne między stanowiskami, powierzchnia zajęta meblami oraz powierzchnie wspólne np. miejsce kserokopiarki użytkowanej przez wszystkich pracowników w pomieszczeniu. Pamiętać należy, że zgodnie z kodeksem pracy powierzchnia nie zajęta przez meble i inne wyposażenie w pomieszczeniu biurowym to min 2 m2 przypadające na jednego pracownika.

Zaludnienie budynku biurowego

Zaludnienie budynku biurowego, czyli ilość jego powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę w nim pracującą, należy rozpatrywać w dwóch kategoriach: zaludnienia stałego i zmiennego. Kategorie te wynikają ze zmienności czasowej liczby osób przebywających w obiekcie. Zmienność ta ma charakterystykę okresową i wynika np. z pory dnia, roku, czy obowiązków z imperatywem terminu wykonalności.

Poziom stałego zaludnienia budynku biurowego
Poziom stałego zaludnienia budynku biurowego tworzy liczba osób w sposób stały przebywających w budynku biurowym wynikająca z wykonywanych czynności obsługi obiektu oraz zlokalizowania w obiekcie stanowisk pracy. Osoby związane z obsługą to pracownicy administracji, obsługi technicznej oraz ochrony obiektu. Dodatkowo do zaludnienia stałego zalicza się osoby związane z usługami w obiekcie biurowym. Są to osoby, jakie pracują w kuchni restauracji, czy sklepiku w budynku. Największy udział w stałym zaludnieniu ma liczba stanowisk pracy niezwiązanych z obsługą budynku biurowego. Przy analizie zaludnienia budynku biurowego można przyjąć, że jedno stanowisko pracy to jedna osoba. Liczba pracowników w budynku jest zazwyczaj mniejsza od liczby stanowisk pracy. Nawet w biurach, gdzie są stanowiska dzierżawione, liczba osób w budynku nie przekracza znacząco liczby stanowisk.

Poziom zmiennego zaludnienia budynku biurowego
W liczbę osób przebywających w budynku wchodzi też liczba gości. Gościem jest osoba niepracująca na stałe w budynku, która pojawia się dla realizacji swoich, zazwyczaj jednorazowych, celów.

Goście obiektu to:
- klienci firm wynajmujÄ…cych powierzchniÄ™ biurowÄ…,
- goÅ›cie administratora – usÅ‚ugodawcy - potencjalni najemcy,
- klienci i ich goście wynajmujący przestrzenie konferencyjne,
- zespoły obsługi zewnętrznej przywoływane do usunięcia usterek,
- dostawcy towarów do obiektu i dla najemców,
- przypadkowi goście z ulicy,
- turyści zwiedzający np. taras widokowy na ostatnim piętrze,
- goście ogólnodostępnej części gastronomicznej,
- klienci sklepików w części ogólnodostępnej,
- okazjonalnie pojawiające się rodziny pracowników.

Zaludnienie biura

Ilość powierzchni biura jako zespołu pomieszczeń służących pracownikom biurowym pracującym na stałe w biurze przypadająca na jedną osobę oznacza poziom zaludnienia biura. We wskaźniku nie uwzględnia się powierzchni wspólnej budynku biurowego wykorzystywanej przez wielu najemców, co związane jest z oddzieleniem powierzchni zaludnienia biura od powierzchni zaludnienia całego budynku biurowego. Zwiększenie powierzchni przypadającej na jednego pracownika pozwala na uzyskanie większego komfortu akustycznego.

Subiektywna ocena jakości pomieszczenia w zależności od powierzchni biura przypadającej na pracownika w budynkach biurowych jest następująca:
- biuro komfortowe: min 32 m2/1 pracownika,
- biuro zadowalajÄ…ce: 31 – 26 m2/1 pracownika,
- biuro poprawne: 26 – 19 m2/1 pracownika,
- biuro problematyczne: poniżej 18 m2/1 pracownika.

Powyższe wskaźniki są prawdziwe w przypadku biur, w których nie ma większych dysproporcji pomiędzy wielkościami pomieszczeń a liczbą osób w nich pracujących. Biuro z dużą liczbą gabinetów stanowiących ponad 35 % pomieszczeń może mieć zachwiany obraz zaludnienia całości biura.

Poziom zaludnienia pomieszczenia biurowego
W ocenie ilości powierzchni pomieszczenia biurowego uwzględnia się również takie powierzchnie wspólne jak przejścia między stanowiskami, wydzielone w pomieszczeniu miejsca rozmów, punkty telefoniczne oraz punkty np. lokalizacji urządzeń kopiujących. Warunkiem zakwalifikowania powierzchni jest to, iż korzystający z niej nie ma konieczności przechodzenia do innego pomieszczenia.

Powierzchnia przypadająca na pracownika w pomieszczeniu biurowym jest następująca:
- pomieszczenie indywidualne: min 20,0 m2/1 pracownika,
- pomieszczenia typu kombi: 10,2 – 18,6 m2/1 pracownika,
- pomieszczenie grupowe: 8,4 – 12,4 m2/1 pracownika,
- pomieszczenie wielkoprzestrzenne: nie mniej niż 5,8 m2/1 pracownika.

Wielkość powierzchni przypadajÄ…cej na jednego pracownika zależy od pozycji w firmie osoby pracujÄ…cej w tym pomieszczeniu. Osoby z kadry kierowniczej majÄ… indywidualne pomieszczenia o wskaźniku wyższym niż ich podwÅ‚adni. Osoby z najwyższego szczebla kierownictwa pracujÄ… w gabinetach o wskaźniku 50 – 120 m2 na jednÄ… osobÄ™.

Przeprowadzenie analizy zaludnienia zarówno budynków biurowych jak i biur jest wskazane ze względu na ekonomię jak i bezpieczeństwo. Biura o nadmiernym zaludnieniu mają niski komfort akustyczny. W budynkach biurowych, gdzie nie brano pod uwagę zaludnienia budynku dla działania dźwiękowych systemów ostrzegawczych, brak oceny wpływu hałasu ludzi przebywających w obiekcie skutkować może nieskutecznością systemu bezpieczeństwa.

Obrazek

Artykuł został przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, 25 Kwietnia 2008 r. Temat wiodący IX Edycji Polskiej: AKUSTYKA BIUR.

--
akustyka biura,hałas w biurze,dźwięk,akustyka wnętrza,komfort akustyczny,komfort pracy,nowoczesne biuro,miejsce pracy,zaludnienie biura

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
CzekajÄ…c na The Sims 3
Motywacja=sukces
Dzień e-mail
Budowa karty SIM
Drewno jako materiał na okna i drzwi.